
Projekt No Women, No King!
O tym, jak polskie Królowe wpływały na historię Europy. Cykl międzypokoleniowych warsztatów
historyczno-operowych zakończonych spektaklem z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE
Istotą projektu jest synergia kodów kulturowych oraz sieciowania społecznego na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym za sprawą realizacji cyklu interaktywnych warsztatów międzypokoleniowych z zakresu sztuki operowej i historii, kierowanych do lokalnych społeczności Małopolski. Tematyka projektu nawiązuje do historii regionalnych związanych z postaciami Królowych, a także kontekstów historycznych, dla których tło stanowić będzie muzyka i libretto operowe jako forma narracji i kodu kulturowego. Podstawą do budowania projektu jest partnerstwo zagraniczne z włoskim artystą, znawcą historii i sztuki, Luigim Scoglio, kuratorem projektu jest światowej sławy reżyser operowy Michał Znaniecki.
Projekt warsztatów realizowany jest w : Krzeszowicach, Czernej, Morawicy i Chrzanowie.

Podczas spotkań warsztatowych, uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z artystami operowymi, wspólnej dyskusji na temat historii lokalnych i regionalnych w kontekście międzynarodowym. Spotkania warsztatowe prowadzone będzie przez dr Alicję Paletę, kierowniczkę zakładu italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyć w nim będą także śpiewacy operowi i instruktorzy teatralni związani z Fundacją Jutropera. Forma spotkań warsztatowych zakłada interakcję instruktorów i artystów z uczestnikami.
Zbudowanie sieci połączeń, za sprawą wspólnej historii i z wykorzystaniem mediów, pozwoli nam rozwijać realny wymiar solidaryzmu społecznego i wspólnoty, jak i umacniania pozycji obywateli i obywatelek Europy. Finałem projektu odbywającego się w wybranych miejscach Małopolski, będzie plenerowy spektakl happeningowy „Bal u Królowej” w reżyserii Michała Znanieckiego, który odbędzie się nad Stawem Wrońskim u podnóża Zamku Tenczyn (Tenczynek obok Krzeszowic) na który zapraszamy wszystkie grupy biorące udział w warsztatach.
Małopolska, to ziemia na której historia Polski pisała się przez wieki. Dzisiaj, świętując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, przypominamy królewskie historie regionalne, widziane przez pryzmat kobiet- Królowych – i wplatamy je w działania warsztatowe, które zwieńczy spektakl teatralno-operowy. Myśląc o historii Polski, koronacjach (a warto wspomnieć, że w 2025 przypada 1000. lecie pierwszej polskiej koronacji), przede wszystkim przychodzą nam na myśl postaci wielkich władców, Królów Polski. Te historie są powszechnie znane, zdecydowanie mniej wiemy o kobietach, Królowych, które sprawowały władze, były żonami wielkich Monarchów. Często to one stały właśnie za sukcesami czy decyzjami Królów. Temat ten jest bardzo ciekawy, a zgłębiając go, dowiemy się jak wiele ciekawych legend i historii kryje się na ziemiach Małopolski. To nie tylko powszechnie znane postaci jak Królowa Bona czy Jadwiga Andegaweńska. Budując projekt animujący mieszkańców i lokalne społeczności, przypomnimy takie kobiece osobowości jak Zofia Holszańska, Elżbieta Rakuszanka, Anna Jagiellonka, Ludwika Maria Gonzaga i inne.

Istnieją historie rozbrzmiewające w miejscach, które znają tylko nieliczni… Miasta i miasteczka, które przez wieki słuchały królewskich intryg, przyjmowały gości z dalekich dworów i były świadkami cichych zwycięstw kobiet, o których dziś mówi się zbyt rzadko. To właśnie w takich miejscach rodzi się nasza warsztatowa opowieść.
Bądźcie z nami jutro, by odkryć miejsca naszych SYNERGII

𝗞𝗿𝘇𝗲𝘀𝘇𝗼𝘄𝗶𝗰𝗲 — 𝗽𝗲𝗿ł𝗮 𝘂𝗸𝗿𝘆𝘁𝗮 𝗺𝗶ę𝗱𝘇𝘆 𝘀𝗸𝗮ł𝗮𝗺𝗶 𝗶 𝘀𝘇𝘁𝘂𝗸ą
Miejsce, gdzie sztuka przenika krajobraz, a historia królowych miesza się z zapachem lipowych alei. Krzeszowice to przestrzeń elegancka, pełna symboliki, zanurzona w tradycji, ale jednocześnie gotowa opowiadać historię na nowo. To tu królowe stąpały po tych samych ścieżkach, którymi dziś spacerują uczestnicy naszych warsztatów. To tu, u stóp ruin Tenczyna i nad Stawem Wrońskim, rodzi się finał naszego projektu – pełnego emocji, sztuki i wspólnoty.
„No Woman, No King” w Krzeszowicach to nie tylko podróż w czasie. To także przestrzeń, gdzie mieszkańcy i mieszkanki odkrywają siebie w opowieściach o silnych kobietach, dziedzictwie i współczesnym głosie sztuki. Bo tu, jak nigdzie indziej, przeszłość spotyka przyszłość – twarzą w twarz, głosem w głos, sercem w serce.

𝗖𝗵𝗿𝘇𝗮𝗻ó𝘄 — 𝗺𝗶𝗮𝘀𝘁𝗼, 𝗸𝘁ó𝗿𝗲 𝘇𝗻𝗮 𝘀𝗲𝗸𝗿𝗲𝘁𝘆 𝗸𝗿ó𝗹𝗲𝘄𝘀𝗸𝗶𝗰𝗵 𝗽𝗼𝗱𝗿óż𝘆
Miasto przejazdów? Może. Ale dla nas to kolejny przystanek pełen niespodzianek! W Chrzanowie królewskie echa wcale nie są tak odległe. Dawna linia kolejowa, tętniące niegdyś centrum przemysłowe, rynek, który widział więcej, niż pokazuje… Przedstawiamy kolejne miejsce warsztatów SYNERGIE projektu „𝗡𝗼 𝗪𝗼𝗺𝗮𝗻, 𝗡𝗼 𝗞𝗶𝗻𝗴”. Wspólnie z mieszkańcami odkurzymy królewskie wątki — te małe, rodzinne, i te wielkiej historii, gdy przez pobliskie tereny przejeżdżały królowe w drodze do Krakowa. Odkryj z nami najciekawsze historie Chrzanowa!

𝗠𝗼𝗿𝗮𝘄𝗶𝗰𝗮 — 𝘄 𝗰𝗶𝗲𝗻𝗶𝘂 𝗸𝗼𝗿𝗼𝗻𝗼𝘄𝗮𝗻𝘆𝗰𝗵 𝗴łó𝘄
Kolejne miejsce naszych warsztatów. Na pierwszy rzut oka — spokojna, małopolska wieś. A jednak jej ziemia pamięta stopy koronowanych głów.
To właśnie tędy wędrowały królewskie orszaki, a miejscowy zamek (a potem kościół) stał się przystankiem dla tych, którzy szukali nie tylko schronienia, ale i… informacji. Dlaczego Morawica? Bo tu historia styka się z codziennością, a ślady przeszłości są na wyciągnięcie ręki. Zajrzyj do naszej galerii i poznaj niezwykłe historyczne ciekawostki o tym miejscu.

𝗖𝘇𝗲𝗿𝗻𝗮. 𝗠𝗮ł𝗮 𝗺𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗼𝘄𝗼ść, 𝘄𝗶𝗲𝗹𝗸𝗮 𝗰𝗶𝘀𝘇𝗮.
Wydaje się, że czas płynie tu wolniej. Ale to tylko złudzenie. Bo w tej ciszy Czernej, pośród wzgórz i klasztornych murów, budzą się historie, które przez wieki pozostawały w cieniu. To tutaj, w przestrzeni kontemplacji i tajemnicy, spotkamy się, by mówić o Królowych — tych, które tworzyły historię Małopolski, ale zbyt rzadko stawały się jej głosem. Podczas warsztatów „Synergie” w ramach projektu “𝗡𝗼 𝗪𝗼𝗺𝗲𝗻, 𝗡𝗼 𝗞𝗶𝗻𝗴”, wspólnie z mieszkańcami, seniorami, młodzieżą i osobami wykluczonymi odkrywamy ich dziedzictwo — operowym gestem, muzyką, ruchem, słowem. Czerna to nie tylko tło. To współuczestniczka. Milcząca bohaterka, która słyszała ślady stóp królewskich posłańców, zna dźwięk modlitwy, ale i szmer buntu. I właśnie w tej ciszy rodzi się coś nowego — wspólna narracja. Odkryj tajemnice Czernej — zajrzyj do naszej galerii i poznaj niezwykłe ciekawostki o klasztorze, który skrywa więcej niż myślisz!

𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮ł 𝗭𝗻𝗮𝗻𝗶𝗲𝗰𝗸𝗶 – 𝗠𝗶𝘀𝘁𝗿𝘇 𝘄𝗶𝗲𝗹𝗸𝗶𝗰𝗵 𝘄𝗶𝗱𝗼𝘄𝗶𝘀𝗸 𝗶 𝗰𝘇𝘂ł𝘆𝗰𝗵 𝗵𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶
Michał to artysta totalny – reżyser, dramaturg, scenograf i pedagog, którego twórczość od ponad 25 lat obecna jest na najważniejszych scenach operowych świata. Studiował u mistrzów – Umberta Eco na Uniwersytecie Bolońskim i Giorgio Strehlera w legendarnym Teatro Piccolo di Milano. W wieku zaledwie 24 lat zadebiutował w mediolańskiej La Scali, otwierając tym samym imponującą, międzynarodową karierę.
Ma na koncie ponad 200 spektakli realizowanych m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Chinach, Argentynie, Chorwacji i na Kubie. Specjalizuje się w wielkoformatowych produkcjach plenerowych – spektakle tworzył m.in. dla Israeli Masada Opera Festival, wystawiając opery w sceneriach stadionów, parków i wysp.
Jego inscenizacje były prezentowane m.in. w Teatro Real w Madrycie, Teatro Colón w Buenos Aires, Teatro San Carlo w Neapolu, Operze Narodowej w Budapeszcie i Operze Lwowskiej. Współpracował z gwiazdami światowej opery, takimi jak: Plácido Domingo, José Cura, Piotr Beczała czy Daniel Oren.
Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują projekty społeczne i edukacyjne, realizowane z grupami wykluczonymi i młodzieżą – m.in. w ramach Fundacji Jutropera. Za swoje działania był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w międzynarodowych konkursach operowych.
Znaniecki dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca reżyserii operowej w Warszawie, Katowicach i Pekinie. Był także dyrektorem Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz Opery Narodowej w Warszawie. W 2023 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.
W jego repertuarze znajdziemy największe dzieła klasyków – Verdiego, Mozarta, Moniuszki czy Pendereckiego – ale też operowe odkrycia i rekonstrukcje zapomnianych utworów. Jego produkcje wielokrotnie zdobywały Złote Maski, Premio Abbiati, Premio Lírico czy chorwacką Narodową Nagrodę Teatralną.
𝔸𝕣𝕥𝕪𝕤𝕥𝕒-𝕒𝕞𝕓𝕒𝕤𝕒𝕕𝕠𝕣 𝕜𝕦𝕝𝕥𝕦𝕣𝕪, 𝕜𝕥ó𝕣𝕪 𝕡𝕣𝕫𝕖𝕟𝕠𝕤𝕚 𝕠𝕡𝕖𝕣ę 𝕡𝕠𝕫𝕒 𝕞𝕦𝕣𝕪 𝕥𝕖𝕒𝕥𝕣ó𝕨, 𝕨𝕡𝕣𝕠𝕤𝕥 𝕕𝕠 𝕝𝕦𝕕𝕫𝕚.

𝗟𝘂𝗶𝗴𝗶 𝗦𝗰𝗼𝗴𝗹𝗶𝗼 – wizjoner współczesnej sceny
Włoski scenograf o międzynarodowym dorobku, urodzony w Bazylei, wykształcony na Sycylii i w Urbino. Od ponad dwóch dekad tworzy wyjątkowe światy sceniczne dla opery, teatru, filmu i designu – od Neapolu po Warszawę.
Specjalizuje się w pracy ze światłem, przestrzenią i obrazem – jego dyplomowa praca „Luminous Metamorphosis” stała się punktem wyjścia do eksperymentalnych projektów łączących teatr, instalację i sztukę wizualną.
Laureat prestiżowych nagród, m.in. hiszpańskiej Premios Teatro Campoamor za „Oniegina” w reżyserii Michała Znanieckiego (2010), Złotej Maski (2018) oraz Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszego scenografa (2024) za „Raj utracony” Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Współpracował z takimi reżyserami jak Luca Ronconi, Michał Znaniecki, Mario Corradi, Rosetta Cucchi, Italo Nunziata, Fabrizio Crisafulli, Anne Riitte Ciccone, Denis Krief, Patricia Panton, Giorgio Rossi, Paolo De Falco, Natalia Babińska oraz włoskimi i międzynarodowymi artystami w dziedzinie opery, dramatu, teatru eksperymentalnego, teatru tańca i teatru muzycznego. Jego prace cechuje połączenie poetyki obrazu z funkcjonalnością przestrzeni scenicznej.
𝕋𝕨ó𝕣𝕔𝕒 ś𝕨𝕚𝕒𝕥ó𝕨, 𝕨 𝕜𝕥ó𝕣𝕪𝕔𝕙 𝕤𝕔𝕖𝕟𝕠𝕘𝕣𝕒𝕗𝕚𝕒 𝕤𝕥𝕒𝕛𝕖 𝕤𝕚ę 𝕖𝕞𝕠𝕔𝕛ą.

𝗱𝗿 𝗔𝗹𝗶𝗰𝗷𝗮 𝗣𝗮𝗹𝗲𝘁𝗮 – 𝗽𝗮𝘀𝗷𝗮 𝗱𝗼 𝗷ę𝘇𝘆𝗸𝗮, 𝗺𝘂𝘇𝘆𝗸𝗶 𝗶 𝘀𝗰𝗲𝗻𝘆
Badaczka, tłumaczka, wykładowczyni, choreografka. Od lat związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie ukończyła italianistykę, a następnie studia doktoranckie zakończone tytułem doktora nauk humanistycznych (2010).
W latach 2021-2023 była kierownikiem Zakładu Filologii Włoskiej UJ. Od 2021 roku jest kierownikiem kierunku filologia włoska. Jej dorobek naukowy obejmuje liczne artykuły, redakcje tomów oraz monografię “Włoskie oratorium w Polsce w XVIII w. Wykonania, druki, przekłady, Collegium Columbinum, Kraków 2013”.
Autorka publikacji o recepcji włoskiej kultury muzycznej w Polsce i współautorka badań nad mową nienawiści w mediach społecznościowych (projekt ALIHAS). Uczestniczy w projekcie LMOOC4Slav w ramach Erasmus+.
Tłumacz przysięgły języka włoskiego, specjalistka dydaktyki przekładu oraz trenerka języka ruchu w systemie Laban Bartenieff Movement System (LBMS).
Łą𝕔𝕫𝕪 𝕡𝕒𝕤𝕛ę 𝕕𝕠 𝕛ę𝕫𝕪𝕜ó𝕨, 𝕤𝕫𝕥𝕦𝕜𝕚 𝕚 𝕟𝕒𝕦𝕜𝕚, 𝕚𝕟𝕤𝕡𝕚𝕣𝕦𝕛ą𝕔 𝕜𝕠𝕝𝕖𝕛𝕟𝕖 𝕡𝕠𝕜𝕠𝕝𝕖𝕟𝕚𝕒 𝕤𝕥𝕦𝕕𝕖𝕟𝕥ó𝕨.

𝗢𝗹𝗲𝗻𝗮 𝗦𝗮𝘃𝗰𝗵𝘂𝗸 – 𝗿𝗲ż𝘆𝘀𝗲𝗿𝗸𝗮, 𝗸𝘁ó𝗿𝗮 łą𝗰𝘇𝘆 𝗼𝗽𝗲𝗿ę 𝘇 𝗻𝗼𝘄𝗼𝗰𝘇𝗲𝘀𝗻𝗼ś𝗰𝗶ą
Olena to artystka, która od lat tworzy niezwykłe sceniczne światy – zarówno w Ukrainie, jak i za granicą.
Absolwentka Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie, specjalizująca się w reżyserii muzycznej, zdobywała doświadczenie jako dyrektorka artystyczna w jednej z największych agencji eventowych Ukrainy – S*EVENT, gdzie współtworzyła ponad 100 spektakularnych wydarzeń.
Jej kunszt został doceniony międzynarodowo – spektakl „Świadek” Światosława Łuniowa, który współtworzyła z zespołem CFC, zdobył prestiżową nagrodę Cannes Lion 2017 w kategorii „Najlepszy muzyczny performance”.
Wykładała na Katedrze Przygotowania Operowego i Reżyserii Muzycznej, gdzie stworzyła specjalny kurs dla reżyserów operowych dotyczący nowoczesnych technologii w teatrze operowym.
Odbyła rezydencję w Operze Wrocławskiej, pracowała jako asystentka reżysera Michała Znanieckiego we Wrocławiu i Białymstoku. Obecnie związana z Lwowską Operą Narodową.
Współzałożycielka organizacji pozarządowej OPERA BRIDGE UKRAINE.
W 2024 roku wraz z OPEN OPERA UKRAINE zrealizowała poruszającą inscenizację semi-opery H. Purcella „Król Artur. W poszukiwaniu bohatera”.
Działa na wielu scenach i w różnych formach – od opery, przez widowiska koncertowe, po projekty telewizyjne. Mimo trudnych warunków wojennych wciąż tworzy i mieszka w Kijowie – żyje sztuką i dla sztuki.
ℝ𝕖𝕫̇𝕪𝕤𝕖𝕣𝕜𝕒 𝕫 𝕨𝕚𝕫𝕛𝕒̨. 𝕋𝕨𝕠́𝕣𝕔𝕫𝕪𝕟𝕚 𝕫 𝕞𝕚𝕤𝕛𝕒̨. 𝔾ł𝕠𝕤 𝕟𝕠𝕨𝕖𝕛 𝕠𝕡𝕖𝕣𝕪
Temat projektu pokazujemy z pozycji narodowej Polski, ale naświetlony perspektywą europejską. Nie ma naszych historii bez kontekstu europejskiego, przenikania się wpływów, tranzycji, crossowania, podróży… Historie Monarchiń prezentować będziemy z użyciem narzędzi jakie daje nam teatr i opera.
#Poland25EU #KulturaJestWspólna #NoWomenNoKing #Jutropera #karmelczerna #Synergie
Narodowe Centrum Kultury / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ Polish presidency of the Council of the European Union / Małopolska
Partnerem Głównym Przedsięwzięcia jest #województwomałopolskie
𝐏𝐫𝐨𝐣𝐞𝐤𝐭 𝐝𝐨𝐟𝐢𝐧𝐚𝐧𝐬𝐨𝐰𝐚𝐧𝐲 𝐳𝐞 ś𝐫𝐨𝐝𝐤ó𝐰 𝐌𝐢𝐧𝐢𝐬𝐭𝐫𝐚 𝐊𝐮𝐥𝐭𝐮𝐫𝐲 𝐢 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐜𝐭𝐰𝐚 𝐍𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐞𝐠𝐨 𝐰 𝐫𝐚𝐦𝐚𝐜𝐡 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮 𝐝𝐨𝐭𝐚𝐜𝐲𝐣𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐒𝐘𝐍𝐄𝐑𝐆𝐈𝐄