„No Women, No King!”

Projekt „No Women, No King!”

 O tym, jak polskie Królowe wpływały na historię Europy. Cykl międzypokoleniowych warsztatów historyczno-operowych zakończonych spektaklem z okazji polskiej prezydencji w Radzie UE

Istotą projektu jest synergia kodów kulturowych oraz sieciowania społecznego na poziomie lokalnym, regionalnym i międzynarodowym za sprawą realizacji cyklu interaktywnych warsztatów międzypokoleniowych z zakresu sztuki operowej i historii, kierowanych do lokalnych społeczności Małopolski. Tematyka projektu nawiązuje do historii regionalnych związanych z postaciami Królowych, a także kontekstów historycznych, dla których tło stanowić będzie muzyka i libretto operowe jako forma narracji i kodu kulturowego. Podstawą do budowania projektu jest partnerstwo zagraniczne z włoskim artystą, znawcą historii i sztuki, Luigim Scoglio, kuratorem projektu jest światowej sławy reżyser operowy Michał Znaniecki.

Projekt warsztatów realizowany jest w :  Krzeszowicach, Czernej, Morawicy i Chrzanowie.

Podczas spotkań warsztatowych, uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z artystami operowymi, wspólnej dyskusji na temat historii lokalnych i regionalnych w kontekście międzynarodowym. Spotkania warsztatowe prowadzone będzie przez dr Alicję Paletę, kierowniczkę zakładu italianistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestniczyć w nim będą także śpiewacy operowi i instruktorzy teatralni związani z Fundacją Jutropera. Forma spotkań warsztatowych zakłada interakcję instruktorów i artystów z uczestnikami.

Zbudowanie sieci połączeń, za sprawą wspólnej historii i z wykorzystaniem mediów, pozwoli nam rozwijać realny wymiar solidaryzmu społecznego i wspólnoty, jak i umacniania pozycji obywateli i obywatelek Europy. Finałem projektu odbywającego się w wybranych miejscach Małopolski, będzie plenerowy  spektakl happeningowy „Bal u Królowej” w reżyserii Michała Znanieckiego, który odbędzie się nad Stawem Wrońskim u podnóża Zamku Tenczyn (Tenczynek obok Krzeszowic) na który zapraszamy wszystkie grupy biorące udział w warsztatach.

Małopolska, to ziemia na której historia Polski pisała się przez wieki. Dzisiaj, świętując polską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, przypominamy   królewskie historie regionalne, widziane przez pryzmat kobiet- Królowych – i wplatamy je w działania warsztatowe, które zwieńczy spektakl teatralno-operowy. Myśląc o historii Polski, koronacjach (a warto wspomnieć, że w 2025 przypada 1000. lecie pierwszej polskiej koronacji), przede wszystkim przychodzą nam na myśl postaci wielkich władców, Królów Polski. Te historie są powszechnie znane, zdecydowanie mniej wiemy o kobietach, Królowych, które sprawowały władze, były żonami wielkich Monarchów. Często to one stały właśnie za sukcesami czy decyzjami Królów. Temat ten jest bardzo ciekawy, a zgłębiając go, dowiemy się jak wiele ciekawych legend i historii kryje się na ziemiach Małopolski. To nie tylko powszechnie znane postaci jak Królowa Bona czy Jadwiga Andegaweńska. Budując projekt animujący mieszkańców i lokalne społeczności, przypomnimy takie kobiece osobowości jak Zofia Holszańska, Elżbieta Rakuszanka, Anna Jagiellonka, Ludwika Maria Gonzaga i inne.

Temat projektu pokazujemy z pozycji narodowej Polski, ale naświetlony perspektywą europejską. Nie ma naszych historii bez kontekstu europejskiego, przenikania się wpływów, tranzycji, crossowania, podróży… Historie Monarchiń prezentować będziemy z użyciem narzędzi jakie daje nam teatr i opera.