Metastasiana: Loteria Metastasio

Widowisko „Metastasiana: Loteria Metastasio” 

Prapremiera 18 sierpnia 2023 godz. 21.00

Miejsce: Fasada i ogród pałacu Buchholtzów w Supraślu 

Powtórzenie spektaklu: 19 sierpnia 2023 godz. 21.00

Historia życia najważniejszego autora librett w historii opery wpisana w szeroki kontekst kulturowy i historyczny…kalejdoskop biografii pokazany w oknach i na balkonach zabytkowego pałacu Buchholtzów!

To hasła wywoławcze niezwykłego spektaklu teatralno-operowego, który zaprezentowany zostanie dwukrotnie podczas Festiwalu „Metastasio bez granic”. Co istotne… każdego dnia będzie to inny wymiar muzyczny, dzięki formule spektaklu jaką jest loteria.

Zaproszenie do udziału w widowisku przyjęła Alicja Węhorzewska-Whiskerd, a kierownictwo muzyczne nad całością wydarzenia objął Adam Banaszak.

Fragmenty oper w nowej dramaturgii nawiązującej do tradycji „pastiszu operowego” tak popularnego w XVIII wieku, połącząbohaterów librett Metastasia z jego biografią. Neapol, Rzym i w końcu, dwór Cesarzowej Marii Teresy w Wiedniu to etapy życia i twórczości największego poety wieku. Jego miłości, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie. Nasz spektakl odkryje przed publicznością tajemnice warsztatu i epoki kiedy to opera nabierała sił dzięki Mozartowi, Haydnowi, Salieriemu czy Cimarosie. Metastasio stał się najważniejszym artystą epoki. Z jego dzieł korzystali wielokrotnie najwięksi kompozytorzy. Niektóre libretta miały kilkadziesiąt muzycznych interpretacji, co być może stawia Metastasia w rzędzie rekordów Guinessa. Jego rozwój, życie artystyczne, konflikty z wielką polityką są znane każdemu melomanowi dzięki sublimacji bohaterów oper takich jak: „Didone abbandonata”, „Demetrio”, „La clemenza de Tito”, „L’Olimpiade”. 

Miłość Metastasia, wiara, rozczarowania i nadzieje, a potem udział w intrygach dworskich, były inspiracją wielu wątków oper pokazywanych w całej Europie. 

Podczas Festiwalu „Metastasio bez granic” fasada pałacu Buchholtzów i jego okna staną się symbolicznym kalendarzem adwentowym, jednak zamiast obrazków świątecznych zobaczymy … artystów! 

Każde okno to historia z życia Metastasia. Jest ich aż 20 i to właśnie publiczność zgromadzona każdego wieczoru wybierze 10 okien – tematów w grze muzycznej. To prawdziwa loteria!Dlatego zaprosiliśmy do współpracy słynnego „Pana Lotto” – Ryszarda Rembiszewskiego, który poprowadzi nasz show operowy. Publiczność będzie mogła przeżyć tę podróż i grę muzyczną w sposób wyrafinowany ale i dostępny dla osób nie zainteresowanych światem operowym. Stąd pomysł, aby spektakl odbywał się w plenerze i był prawdziwą przygodą dla melomanów, ale także turystów jak i różnych grup wiekowych odbiorców. Będzie to wielka celebracja geniusza XVIII wieku, który dzięki drukom librett w Polsce, w Supraślu, staje się jednym z jego emblematycznych bohaterów.

Realizatorzy Spektaklu:


Dramaturgia i reżyseria: Michał Znaniecki


Dramaturgia muzyczna: Hubert Stolarski


Scenografia: Luigi Scoglio

Kostiumy i peruki:

Magdalena Kleinschmidt

Bartosz Jakub Kamiński-Lingo


Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht


Mapping i projekcje: Karolina Jacewicz


Dyrygent: Adam Banaszak

Asystent: Hubert Stolarski, Amelia Whiskerd

Zespół muzyki dawnej „Consort 415” Opery i Filharmonii Podlaskiej
Europejskiego Centrum im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku

Obsada:

Neapol


Marianna Bulgarelli „ La Romanina”- la Primadonna /Alicja Węgorzewska


Nicola Broschi „Farinelli”- il Castrato /Artur Plinta


Gregorio Caloprese-filozof /Łukasz Geryń

Neapolitanki


Oliwia Drzewniak


Róża Drzewniak


Jagoda-Drzewniak


Pietro Trapassi „ Metastasio” /Rafał Supiński

Rzym


Lorenzini – krytyk literacki /Hubert Stolarski

Wiedeń


Cesarzowa Maria Teresa /Renata Dobosz


Marianna Pignatelli- konkubina /Iga Caban


Maria Antonietta- uczennica /Karolina Trojanowska-Geryn

Supraśl


Influencerka /Amelia Whiskerd


Mistrz Ceremonii/ Opat /Ryszard Rembiszewski (More on FB>>)

METASTASIO BEZ GRANIC-18/19.08-PREMIERA SPEKTAKLU „LOTERIA METASTASIO”

FESTIVALMETASTASIANAMETASTASIO BEZ GRANIC / 2023-08-19

Ależ to był wieczór! ⚡️☄️Najpierw czarne niebo, deszcz i prawdziwy spektakl błyskawic nad Supraślem, a później “Metastasiana: Loteria Metastasio” zagrane z taką energią, że trudno opowiedzieć to słowami! Zgadzacie się z nami, prawda? 😉

Ogromne brawa dla wspaniałych artystów, realizatorów i dla Was, nasi drodzy widzowie, że nie przestraszyliście się warunków pogodowych i byliście z nami tak licznie na dziedzińcu Pałacu Buchholtzów ❤️

Realizatorzy:

Dramaturgia i reżyseria: Michal Znaniecki

Dramaturgia muzyczna: Hubert Stolarski

Dyrygent: Adam Banaszak

Scenografia: Luigi Scoglio

Kostiumy i peruki: Magdalena Kleinschmidt, Bartosz Jakub Kamiński-Lingo

Reżyseria świateł: Dariusz Albrycht

Mapping i projekcje: Karolina Jacewicz

Asystenci: Hubert Stolarski, Amelia Whiskerd

Występują: Zespół muzyki dawnej „Consort 415” (Amadeusz Buczyński, Anna Cieśluk, Radosław Koper, Anna Mikołajczak, Karolina Koślacz, Karol Cieśluk, Anna Krzysztofik-Buczyńska)

Alicja Wegorzewska-Whiskerd

Renata Dobosz

Iga Caban-Pawnuk

Karolina Trojanowska-Geryń

Amelia Whiskerd

Artur Plinta – Countertenor

Łukasz Geryń

Rafał Supiński

Hubert Stolarski

Ryszard Rembiszewski

Jagoda Drzewniak

Oliwia Drzewniak

Róża Drzewniak

Grupa seniorów z Supraśla

📸: Michał Heller

_____________________

Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Partnerzy: Fundacja JutroperaSupraśl Nasza GminaOpera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku, Włoski Instytut Kultury, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Grottgera w Supraślu oraz Fundacja PZU.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwo Podlaskie – Artura Kosickiego – Marszałek Artur Kosicki